Skúsenosti rodičov s INPP programom
Milí rodičia,
veľa z Vás má na začiatku, prípadne v priebehu programu INPP, rôzne obavy týkajúce sa možného (dočasného) zhoršenia stavu, obtiažnosti cvičenia, zmien v správaní dieťaťa, časovej náročnosti, či podpory zo strany školy. Preto by sme sa radi s Vami podelili o skúsenosti s „Programom cvičení neuromotorickej nezrelosti“ z pohľadu rodín, ktorých deti majú za sebou 12 mesiacov INPP programu.
TAKTO TO VIDÍME MY!
Dobrý deň, radi by sme sa podelili o skúsenosti s cvičením INNP metódy. Už je to presne rok, čo sme kontaktovali milú osôbku pani Mgr. Eriku Cibulkovú v Rehabilitačnom centre Natália po diagnostikovaní dyslektickej poruchy u našej dcéry Timejky. Pani Cibulková nám všetko vysvetlila, ako bude prebiehať cvičenie, čo môžeme očakávať či už pri samotnom cvičení, ale aj ako sa môže meniť správanie našej dcéry. Práve z tohto sme mali najväčšiu obavu, či a ako to celé zvládneme. Okrem dyslexie u dcéry sme riešili aj rôzne obavy a strachy, napríklad hlasné zvuky, či už hudba, alebo krik, dcéra si zakrývala uši rukami, bála sa sama zaspávať, jeden z rodičov sme ju museli uspávať. Bola veľmi precitlivená, rozplakala sa pri hocičom, mala veľa detských prejavov, mľaskanie, vydávala rôzne detské zvuky. Z pohybových činností nevedela chytať loptu, bicyklovať sa, nevedela udržať rovnováhu, pri zatvorení očí hneď padala do strán. V škole sa nám nedarilo písať, písala obrátené písmenká, číslice, robili jej problém čítanie už len slabík, odmietala čokoľvek čítať.
Píšem, v minulom čase, pretože všetky tieto prejavy skončili, napravili sa, číta veľa a stále, má jednotky z diktátov, vie sa bicyklovať, sama chodí spať bez obáv. Naozaj by som našla veľa prejavov, ktoré nám postupne zmizli a veľmi by som odporúčala rodičom práve túto metódu, aby to vyskúšali, nebáli sa, naozaj sa tých maximálne 15 minút denne dá nájsť.
My ako rodičia chceme len to najlepšie pre svoje dieťa a spravíme všetko, čo je v našich silách a možnostiach, aby sa naším deťom „ľahšie žilo“. Touto cestou by sme sa veľmi chceli poďakovať pani Mgr. Erike Cibulkovej za vysvetľovanie, pomoc, trpezlivosť a smerovanie počas celého cvičenia. Akoby povedala naša Timejka: „Sme radi, že ju máme.“ pani Silvia O. (19.7.2023)
Mamina Timka a Rebeky, pani Vladimíra píše: (19.6.2023)
U Timka som zaznamenala pri cvičení INPP tieto pozitívne zmeny: zlepšenie logického myslenia, vnímania, predstavivosti, porozumenia reči, rozšírenie slovnej zásoby, väčší záujem o sociálnu interakciu, zlepšilo sa nočné pocikávanie – už len sporadicky, naučil sa bicyklovať na 2-kolesovom bicykli, píše tlačeným i písaným písmom. Takisto začal vyjadrovať svoje pocit, napr. povie, že ho niečo bolí a zaujíma sa o pocity iných, napr. keď niekto plače. Vďaka tomu mi včera vedel povedať, že ho bolí noha (zakopol). Sám zvládol röntgen, sedel bez pohnutia. Predtým som vždy na röntgen musela ísť s ním, držať ho. Sám zvládol aj ošetrenie nohy, nechal si ju od lekára ošetriť. Je toho určite viac, v čom nám INPP pomohlo (a dúfam, že ešte pomôže).
U Rebeky sa vďaka INPP podarilo prekonať strach z výšok a vody. Naučila sa plávať, vylezie na rebrík a zvláda chôdzu po točitých schodoch, i po takých schodištiach kde nie sú schody uzavreté. Naučila sa robiť mlynské kolo a stojku. Než sme začali cvičiť INPP, po točitých a otvorených schodoch sa bála chodiť, točila sa jej hlava. Takisto pri stojke.