Kinesiotaping

Liečebná tejpovacia metóda s unikátnou elastickou páskou Kinesio Taping® Method je rehabilitačná technika, ktorá je navrhnutá tak, aby uľahčila Vášmu dieťaťu prirodzený proces hojenia tela a zároveň poskytla podporu a stabilitu svalom a kĺbom bez obmedzenia rozsahu pohybu. Rovnako tak zabezpečuje rozšírenú manipuláciu mäkkých tkanív za účelom predĺženia podpory manuálnej terapie počas klinickej praxe. Pozrite si v našej fotogalérii ako prebieha tejpovanie v rehabilitačnom centre Natália.

Kinesiotape je elastická lepiaca páska vyrobená na báze bavlny a jej vlastnosti sú podobné ľudskej koži. Vďaka jej elastickým vlastnostiam môžu ošetrené svaly aktívne pracovať. Vo väčšine prípadov sa K – tape lepí na maximálne možnom natiahnutom svale práve preto, aby po svalovej relaxácií došlo k tzv. rebound efektu ,,zvrášteniu” pásky na koži. Zvráštenie nalepenej pásky ,,vyťahuje“ a odľahčuje okolité vrstvy postihnutej oblasti. Pásky existujú v rôznych farbách čo nerozhoduje však o tom ako je tape účinný. Farba je iba otázkou módy či marketingových stratégií firiem, no v jednotlivých športoch býva povolené používanie určitých farebných pások.

Pri správne nalepenom kinesiotape sa:

  • koriguje funkcia svalov
  • zlepšuje lymfatický a krvný prietok
  • znižuje vnímanie bolesti
  • znižuje riziko subluxačného postavenia kĺbov t.j. zvyšuje sa kĺbna stabilita

K-tape dokáže modifikovať pohyb v kĺbe a aktivovať svaly v správnom zapojení. Výhodou K-tapu oproti iným konvenčným metódam je bezpečná aplikácia a minimálne nežiadúce účinky. K najvýznamnejším účinkom kinesiotapu patria:

  • ovplyvnenie svalového tonusu cez proprioreceptory nachádzajúce sa v koži a svaloch
  • zmenšenie tlaku tkanivových tekutín vďaka ,,rebound efektu” pásky
  • psychosomatické činitele, placebo efekt

Vlastnosti pásky umožňujú tape ponechať vďaka hypoalergénnej zložke aj niekoľko dní. Priedušnosť a vlnovité usporiadanie drážok sú aktivované telesným teplom, pot sa pri aktivite odvádza a preto môže koža voľne dýchať.