DOPLNKOVÉ TERAPIE

Ďalšie pomocné rehabilitačné metódy, ktoré dopĺňajú a podporujú naše hlavné rehabilitačné programy sú: rTMS terapia, individuálne rehabilitačné cvičenia, kraniosakrálna terapia, masáže, snoezelen terapia, bioptrónová terapia, oxygenoterapia, vibračná masáž chodidiel, kinesiotaping a cvičenie na fit lopte. Fotografie toho ako tieto doplnkové terapie u nás prebiehajú, nájdete v našej fotogalérii.

rTMS TERAPIA

Ako prvý a zatiaľ jediný na Slovensku Vám ponúkame repetitívnu transkraniálnu magnetickú stimuláciu, ktorá sa zameriava na ovplyvnenie mozgovej činnosti pomocou pulzného magnetického poľa. Terapia je určená pre pacientov od 3 rokov, ktorí majú rôzne vývojové či traumatické postihnutia mozgu. Na správne nastavenie a priebeh liečby dohliada neurológ MUDr. Ľubomír Lipovský, CSc a psychológ a kognitívny neurovedec doc. PhDr. Marián Špajdel, PhD.

Výsledkom terapie je obnova prerušených nervových spojení a zlepšenie fungovania poškodených častí mozgu. Pri kombinácii  rTMS terapie s rehabilitačným cvičením, ktoré u nás môžete absolvovať buď pobytovo alebo ambulantne, napomáha pri regenerácii svalstva a uvoľňovaní spasticity.

Tieto výsledky potvrdzuje i zahraničná prípadová štúdia, v ktorej 13 ročné dievčatko so spastickou kvadruparézou podstúpilo počas jedného roka rehabilitačnú liečbu v kombinácii s rTMS. Jej plné znenie nájdete TU.

Metóda je ambulantná, bezbolestná a nevyžaduje si anestézu ani podávanie sedatív, takže pacient sa ihneď po ošetrení môže vrátiť ku každodennému životu. Pri rTMS terapii nie je epilepsia kontraindikáciou, táto terapia sa dokonca využíva na zmiernenie jej príznakov.

AKO POSTUPOVAŤ?

Prvým krokom je zaslanie najnovšej neurologickej správy na mail: centrum@pomocdruhemu.sk. Následne Vás budeme kontaktovať, či je pre Vaše dieťa terapia vhodná a dohodnete si konzultáciu s našim neurológom, ktorý vyšetrí dieťa a na základe toho s pomocou rTMS prístroja stanoví presný priebeh terapie (intenzitu, dĺžku, miesto aplikácie…). Odporúčaných je zväčša cca 10 sedení, pričom každé sedenie trvá 15 – 20 minút.

INDIVIDUÁLNE REHABILITAČNÉ CVIČENIE

Sú to metódy, ktorých hlavnou úlohou je obnovenie normálnych funkcií štruktúr pohybového systému. Cvičenie prebieha pod dohľadom a za pomoci fyzioterapeuta, ktorý zabezpečí správne a účinné cvičenie šité na mieru. Cieľom je zlepšiť rozsah pohybu konkrétnych svalových partií a naučiť pacienta cviky, ktoré môžu vykonávať aj v domácom prostredí.

KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA

Je to jemná manuálna technika na vyšetrenie a zlepšenie funkcií fyziologického telesného systému, ktorý býva označený ako kraniosakrálny systém. Dôležitou funkciou tohto systému je produkcia, obeh a spätné vstrebávanie cerebrispinálnej tekutiny (mozgomiešnej tekutiny). Táto tekutina je produkovaná vo vnútri kraniosakrálneho systému a udržuje fyziologické prostredie, v ktorom sa mozog, miecha a celý nervový systém vyvíja, žije a funguje. Jemnými dotykmi, pri ktorých je obvykle vyvíjaný mierny tlak, sú potom odstraňované blokády v kraniosakrálnom systéme. Terapeutická metóda vyznáva prirodzenú autokorekciu a samoliečebné mechanizmy (vnútornú múdrosť) tela.

MASÁŽ

Je sústava hmatov  pri ktorej sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Hlavným cieľom masáže je priaznivo ovplyvniť zmeny vyvolané chorobou alebo námahou/ t.j. stuhnutie svalstva alebo zlé držanie tela/, posilniť zdravie a zvýšiť odolnosť organizmu. Je ideálnym doplnením intenzívneho rehabilitačného programu.

Masáž sa využíva pri:

  • udržiavaní a podpore zdravia ako prevencia
  • liečbe chorôb a patologických stavov
  • obnovovaní stratených funkcií a schopností – prinavrátenie zdravia.

SNOEZELEN

Novinkou v centre je miestnosť Snoezelen, ktorá sa využíva na multisnzorickú terapiu. Je to špeciálne vybavená miestnosť, v pokojnej, uvoľnenej a príjemnej atmosfére, kde sú zmysly stimulované hudbou, svetelnými efektami, ľahkými vibráciami, príjemnými vôňami, možnosťou polohovania a bazálnej stimulácie. Miestnosť slúži na relaxáciu i na podporu aktivity.

Snoezelen terapia je určená prevažne deťom, pacientom s vývojovými poruchami, mentálnym, či telesným postihnutím, alebo viacnásobným postihnutím, taktiež pacientom s poruchami správania, učenia, hyperaktivitou, psychickými poruchami, autizmom, poškodením CNS, mozgu a chronickými chorobami.

 BIOPTRÓNOVÁ TERAPIA

Ide o svetelnú terapiu pomocou biolampy. Biolampa využíva umelé polarizované svetlo, ktoré preniká do hlbších štruktúr kde pôsobí na bunkové membrány , posilňuje bunečný metabolizmus (látkovú výmenu) a tak urýchľuje regeneračné schopnosti a hojivé procesy.

OXYGENOTERAPIA

Je liečba primeraných dávok  kyslíka, pri ktorej sa inhaláciou  do organizmu dostane vysoko koncentrovaný kyslík (až 90%). Koncentrácia kyslíka vo vzduchu je  iba 21%. Procedúra je prospešná v rámci výživy a regenerácie svalstva, upokojuje nervový systém, regeneruje mozgové bunky čím sa zlepší mozgová činnosť.

VIBRAČNÁ MASÁŽ CHODIDIEL

Vibračný masážny prístroj na nohy s infračerveným žiarením prináša celkovú relaxáciu a stimuláciu akupresúrnych  bo­dov. Na chodidlách sú nervové zakončenia, ktorých stimulácia pôsobí ozdravujúco na orgány tela cez reflexné body. Masážny prístroj rozprúdi krvný obeh a uvoľní nohy. Ide o neinvazívnu metódu, pomocou tlaku na jednotlivé reflexné body na chodidlách je možné aktivovať a zlepšiť činnosť orgánov. Infračervené svetlo rozširuje cievy, stimuluje svaly, zmierňuje bolesti spôsobené chôdzou, státím a cvičením.

KINESIOTAPING

Liečebná tejpovacia metóda s unikátnou elastickou páskou Kinesio Taping® Method je rehabilitačná technika, ktorá je navrhnutá tak, aby uľahčila Vášmu dieťaťu prirodzený proces hojenia tela a zároveň poskytla podporu a stabilitu svalom a kĺbom bez obmedzenia rozsahu pohybu. Rovnako tak zabezpečuje rozšírenú manipuláciu mäkkých tkanív za účelom predĺženia podpory manuálnej terapie počas klinickej praxe.

Pri správne nalepenom kinesiotape sa:

  • koriguje funkcia svalov
  • zlepšuje lymfatický a krvný prietok
  • znižuje vnímanie bolesti
  • znižuje riziko subluxačného postavenia kĺbov t.j. zvyšuje sa kĺbová stabilita.

CVIČENIE NA FIT LOPTE

Fit lopta je pomôcka, ktorá sa  využíva ako pomôcka na ovplyvnenie svalovej nerovnováhy, posilnenie stabilizátorov trupu, natiahnutie skrátených svalov a na nácvik správneho sedenia. Jej guľatý tvar a elasticita núti cvičenca udržiavať rovnováhu a zapájať do činnosti tie svaly, ktoré sa ťažko cielene aktivizujú. Využitie fit lopty nájdeme aj pri strečingu a relaxácií.