AMBULANTNÉ TERAPIE

THERASUIT METÓDA

Individuálna liečebná metóda TheraSuit rozvíja stimuláciou centrálnej nervovej sústavy, dôležité funkcie potrebné pre pohyb v každodennom živote. Intenzívna liečba  v centre trvá dva až tri týždne. „Dozvuky“ cvičenia sa prejavujú aj v priebehu ďalších týždňov po ukončení terapie. Aby efekt, ktorý dosiahnete intenzívnym cvičením po pár týždňoch nevyprchal, môžete využiť ambulantnú formu cvičenia v oblekoch v trvaní 90 minút. Takéto cvičenie pomáha udržať dlhodobejšie správne držanie tela, hrubú a jemnú motoriku a v neposlednom rade aj väčšiu samostatnosť pacientov.

 

BOBATH KONCEPT

Ide o neurovývojovú terapiu, ktorej cieľom je dosiahnuť maximálny fyziologický motorický prejav dieťaťa. Fyzioterapeutka vyhodnotí stav a sleduje, čo všetko dokáže dieťa spraviť samé, čo s pomocou a čo nezvládne vôbec. Základom je dosiahnutie normalizácie svalového napätia. NDT Bobath koncept je určený pre deti s detskou mozgovou obrnou, s oneskoreným psychomotorickým vývinom, pre deti majúce ťažké kombinované poruchy, genetické poruchy, neurologické poruchy, autizmus a iné. Fyzioterapeutka naučí matku správne techniky cvičenia, aby mohla s dieťaťom cvičiť aj doma, nielen počas návštevy centra.

 

INDIVIDUÁLNE REHABILITAČNÉ CVIČENIE

Sú to metódy, ktorých hlavnou úlohou je obnovenie normálnych funkcií štruktúr pohybového systému. Cvičenie prebieha pod dohľadom a za pomoci fyzioterapeuta, ktorý zabezpečí správne a účinné cvičenie šité na mieru. Cieľom je zlepšiť rozsah pohybu konkrétnych svalových partií a naučiť pacienta cviky, ktoré môžu vykonávať aj v domácom prostredí.

 

KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA

Je to jemná manuálna technika na vyšetrenie a zlepšenie funkcií fyziologického telesného systému, ktorý býva označený ako kraniosakrálny systém. Dôležitou funkciou tohto systému je produkcia, obeh a spätné vstrebávanie cerebrispinálnej tekutiny (mozgomiešnej tekutiny). Táto tekutina je produkovaná vo vnútri kraniosakrálneho systému a udržuje fyziologické prostredie, v ktorom sa mozog, miecha a celý nervový systém vyvíja, žije a funguje. Jemnými dotykmi, pri ktorých je obvykle vyvíjaný mierny tlak, sú potom odstraňované blokády v kraniosakrálnom systéme. Terapeutická metóda vyznáva prirodzenú autokorekciu a samoliečebné mechanizmy (vnútornú múdrosť) tela.

 

MASÁŽ

Je sústava hmatov  pri ktorej sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Hlavným cieľom masáže je priaznivo ovplyvniť zmeny vyvolané chorobou alebo námahou/ t.j. stuhnutie svalstva alebo zlé držanie tela/, posilniť zdravie a zvýšiť odolnosť organizmu. Je ideálnym doplnením intenzívneho rehabilitačného programu.

Masáž sa využíva pri:

  • udržiavaní a podpore zdravia ako prevencia
  • liečbe chorôb a patologických stavov
  • obnovovaní stratených funkcií a schopností – prinavrátenie zdravia.