Bobath koncept
U detí, ktorým je odporúčaná terapia NDT Bobath sa snažíme dosiahnuť ich maximálny fyziologický motorický prejav. Pomáhame deťom aby aj pri ťažkých diagnózach napredovali a práve pravidelné cvičenie im k tomu dopomáha. Zároveň rodičom ukazujeme, ako majú či nemajú manipulovať s dieťaťom, akú najekonomickejšiu pozíciu mu ponúknuť pri hre, ako dieťa prebaľovať, kŕmiť, obliekať či komunikovať v domácom prostredí počas 24 hodín. Fotografie našich malých klientov počas Bobath terapie nájdete v našej fotogalérii.
Čo je NDT Bobath koncept?
Ide o neurovývojovú terapiu, ktorej cieľom je dosiahnuť maximálny fyziologický motorický prejav dieťaťa. Fyzioterapeutka vyhodnotí stav a sleduje, čo všetko dokáže dieťa spraviť samé, čo s pomocou a čo nezvládne vôbec. Základom je dosiahnutie normalizácie svalového napätia. Fyzioterapeutka naučí dieťa správnym technikám cvičenia, aby mohla matka s dieťaťom cvičiť aj doma, nielen počas návštevy centra.
NDT Bobath koncept je určený pre deti s detskou mozgovou obrnou, s oneskoreným psychomotorickým vývinom, pre deti majúce ťažké kombinované poruchy, genetické poruchy, neurologické poruchy, autizmus…
Čo je cieľom Bobath konceptu?
V Centre vytvárame deťom príjemné hravé prostredie, v ktorom nepociťujú stres a strach, že musia cvičiť. Pri vstupe do Centra sú deti nadšené príjemnými farbami a širokou škálou terapeutických hračiek. Máme časté skúsenosti aj s deťmi, ktoré nechcú odísť po skončení terapie pretože sa chcú ďalej hrať. V detskom veku je dôležitá hra nakoľko je to jeho základný prvok. Dobre zaradená hra do terapie je dôležitá z hľadiska dlhodobej koncentrácie či spolupráce dieťaťa a aby hlavne dokázalo z vlastnej iniciatívy svoj motorický prejav maximalizovať. Práca s handicapovanými deťmi je náročná v kreativite, ktorú bobath terapeut musí neustále rozvíjať.
Nezabúdame ani na komunikáciu medzi terapeutom a dieťaťom, ktorá je pre nás takisto veľmi dôležitá a zároveň veľmi ťažká preto sa vždy snažíme odčítať od detí ich potreby, náladu… . Plač majú deti ,,zakázaný“ preto ho počuť len zriedka i keď aj ten je prostriedok komunikácie. Pri deťoch majúcich problém s komunikáciou využívame okrem rodičov komunikačnú knihu, snažíme sa rozpoznávať zvuky, gestá a pod… Pri každej kladenej otázke je veľmi dôležité dať dieťaťu dostatočný čas na odpoveď. Vyžaduje to veľkú trpezlivosť ale preukázané výsledky hovoria za všetko.
Mamičky, ktoré prichádzajú do Centra za terapiou sa často pýtajú či je možne vykonávať NDT Bobath aj v domácom prostredí. Áno je to možne a veľmi dôležité! Vychádzame z 24 hodinového handlingu, kedy rodičom ukazujeme spôsob ako majú či nemajú manipulovať s dieťaťom, akú najekonomickejšiu pozíciu mu ponúknuť pre hranie, ako dieťa prebaľovať, kŕmiť či obliekať počas 24 hodín. Sme radi že maminky vidia našu poctivú prácu a zverujú nám svoje poklady opätovne.
Ako prebieha cvičenie Bobath?
Terapia je individuálna podľa stavu dieťaťa. Dĺžka terapie je 45 minút a poskytuje sa v intervaloch 2 – 3x týždenne.
Možné je tiež absolvovať týždenný rehabilitačný Bobath pobyt, ktorý trvá 2,5 hodiny denne a zahŕňa:
- Cvičenie s fyzioterapeutom (90 minút)
- Klasická masáž (30 minút)
- Kyslíková terapia (15 minút)
- Termoterapia (15 minút)